Miért van a gyermeknek szüksége a gyengéd érintésre

Az érintés és a biztonságérzet
Az édesanya gyengéd érintése azt a biztonságérzetet kelti, amelyet a baba érzett 9 hónapon át az anyaméhben.
A kisbabák az első hónapokban a legvédtelenebbek. Gondoskodásra és sok szeretetre van szükségük. Az anya jelenléte (ha lehetséges, ha pedig nem, akkor az apa vagy más felnőtt) és a baba szükségleteire való odafigyelése biztonságérzetet kelt a babában.
Az érintés, mint komunikációs mód
Az érintés a kommunikáció egyik módja. Lehet gyengéd, de fájdalmas is. Mi magunk is jól tudjuk. Az érintésből a gyermekek is képesek pozitív vagy negatív érzelmeket kiolvasni.
A szülők igyekeznek a kisbabáknak és gyermekeknek a legjobb ételeket, vitaminokat, játékokat, ruházatot biztosítani, hogy egészségesek és boldogok legyenek. Az érintés sokszor elfelejtődik. Néha elég, ha ujjával a gyermekek hátára rajzol, megszámolja az ujjacskáikat, vagy megcsiklandoza orrát.
Bőr - érzékszerv
A bőr egy érzékszerv. Sok sejtet tartalmaz, amelyek érzékenyek az érintésre, melegre, fájdalomra, nyomásra. Védőgátként szolgál és így óvja a belső szerveket a külső káros hatásoktól.
- Fizikai hatások – nyomás, ütések, horzsolások, sérülések, napfény, hideg, meleg.
- Kémiai hatások – védi a szervezetet a káros vegyi anyagoktól.
- Biológiai hatások – véd a mikroorganizmusok, baktériumok és vírusok ellen.
A bőrnek kommunikációs képessége is van. Egyes beszélgetések során elpirulunk vagy elsápadunk. Ez mutatja jelenlegi hangulatunkat környezetünknek.


Érintés a mindennapi tevékenységek során
Próbálja meg a szeretetteljes érintést bevonni a napi tevékenységekbe kisbabájával. Simogatás, gyengéd csiklandás, különféle tárgyakkal gyengéden a testére rajzolni – a kezével, egy tollúval, ecsettel, játékkal.
Babák fürdetésekor, szárításakor, olajozása, masszírozása, ébresztése és alvása során. Ha a baba körül megy, elég egy gyengéd simogatás, idősebb fiúknál akár egy „fiús“ vállveregetés, vagy egy ölelés „csak úgy.“
A babák bőre nagyon puha, és születés után még nem fejlődött ki teljesen. Ezért is kell figyelni az érintések gyengédségére. Mi a Japitexnél, olyan anyagokat választunk a gyermekruházathoz, amelyek megfelelnek a szigorú kritériumoknak, és születésüktől kezdve alkalmasak a babák számára.
Az érintés fontossága
Számos tanulmány rámutat a szülő-gyermek kapcsolattartás fontosságára.
Azoknál a gyermekeknél, akiket a szeretetteljes érintés hiánya jellemez, a kutatók a kortizol (stresszhormon) magasabb szintjét vagy a szociális viselkedést szabályozó hormonok megnövekedett mennyiségét is kimutatták.
A születés utáni érintés hiánya az immunrendszer és az emésztőrendszer működésére is hatással van.
Ellenkezőleg, az érintéssel kifejezett szeretet és elismerés aktiválja az agynak azt a részét, amely befolyásolja érzelmeink helyes kezelését, információvételünket, tanulási képességünket és döntéseinket
A kellemes érintések képesek a gyermekeknél (de a felnőtteknél is) csökkenteni a stressz szintet és beindíthatják a szeretethormon – oxitocin termelését.
Érintés, amely csodákra képes
Emlékezzen vissza az érintésekre, amelyek csodát műveltek.
- Édesanya keze a beteg gyermek forró homlokán.
- A beteg gyermek mellé feküdni, és karjában tartani.
- Horzsolást megsimogatni és a sebet gyengéden megfújni.
- Megfogni a kezét, vagy a gyermek mellett állni a nehéz pillanatokban.
- Megölelni a boldogság pillanataiban, vagy amikor bizonytalan.
Tudományosan bizonyított, hogy elegendő „bőr a bőrön“ érintkezés esetén a gyermek másként kezeli a fizikai fájdalmat – jobban el tudja viselni azt.